Kaddis
Erich Wolfgang Korngold: Pészahi zsoltár
Leonard Bernstein: III. „Kaddis” szimfónia
Mi van az emberben, hogy évezredek óta, tudástól és civilizációtól függetlenül újra és újra vérfürdőt rendez, és ártatlan emberek tömegeit küldi a halálba? Ez a kérdés feszül az este során elhangzó művekben, melyek kísérletet tesznek a holokauszt áldozatainak méltó elsiratására.
Máig értetlenül és sokszor némán állunk az előtt, hogy a felvilágosult Európában ez hogyan történhetett meg 80 évvel ezelőtt. De nem néma a zsidó hagyomány, ahol a kaddis-gyászének szövege évezredek óta kíséri a gyász időszakát, és a veszteség ellenére felemelően bízza Isten jóságára a holtakat. És nem maradt néma a művészet sem, hiszen többen is feldolgozták ezt a szöveget. Ezen a koncerten ilyen művekkel emlékezünk, gyászolunk és vigasztalódunk.
17.30 KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ – a holland Anne Frank Alapítvány Ha az lehetek, aki vagyok című, magyar nyelvű vándorkiállítását Ronald Leopold igazgató nyitja meg
18.00 ELŐADÁS – dr. Schweitzer Gábor a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete tudományos főmunkatársa, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara egyetemi tanára tart előadást „Boldog vagyok, hogy (…) itt lakhatom a kedves szép Mecsekaljában.” címmel, melyben pillanatképeket nyújt a pécsi zsidóság múltjából, a holokausztban Pécsről elhurcolt négyezer ember mai napig ható hiányáról.
19.00 – HANGVERSENY
A koncert napján a Kodály Központban a holland Anne Frank Alapítvány magyar nyelvű vándorkiállítását nyitja meg Ronald Leopold igazgató 17.30 órakor. A kiállítás két héten át lesz látható. A holokausztban 15 évesen elhunyt Anne Frank naplóját több mint 70 nyelvre fordították le, neve világszerte a remény, a „minden nehézség ellenére élni akarás” szimbóluma lett. Élettörténete széles réteget szólít meg, a család rejtekhelyén kialakított múzeumot évente több mint egy millió látogató keresi fel. A zsidó temetkezési szokásokban minden az életről és a túlélésről szól. Sok helyen a zsidó temetőket az „Élet háza” elnevezéssel illetik: a halálban is az életet igenlik. A kiállítás épp ezért a történeti megemlékezés mellett az élet sokszínűségéről szól: Anne és a Frank család német-zsidó-holland identitását mutatja be, kortárs tablóin rávilágítva arra, hogy mindannyian összetett identitással bírunk, és a saját magunk és a másik tisztelete elengedhetetlen ahhoz, hogy ítélkezés nélkül éljünk, egymás életének tüzét táplálva és nem kioltva.
A családokat, így közösségeket is érintő közös traumáink generációkon átívelő hatása elkerülhetetlen. Az örökölt egyéni sorsok a kollektív veszteségekben is összefonódnak. A holokauszt 80 éves évfordulóján a Pannon Filharmonikusok a zene emlékezetőrző és érzelemkioldó hatását hívja segítségül egy-egy nagy horderejű mű előadásával. A koncertet kísérő programok rámutatnak a holokausztot elszenvedők, elkövetők és elhallgatók közös tragédiájára. A sokmillió embert érintő örökség mindannyiunkban bennünk él, és rajtunk áll, hogy az azt kiváltó okok ellen teszünk-e ma is. A kísérőprogramokat dr. Schweitzer Gábor előadása vezeti be 18.00 órától, mely a Pécsről elhurcolt négyezer ember mai napig ható hiányát mutatja meg. A kísérőprogramok megszervezését Pusztai Tündének, a PFZ korábbi munkatársának, Hollandiában élő pécsi művészettörténésznek köszönhetjük.
A zenekar kezdeményezésére a koncert napján a pécsi művésztárs, az 1897-ben született Mangold Rezső zenetanár, karnagy, zeneszerző botlatókövének elhelyezésére kerül sor az 1944-es lakcíme előtti járdán, a zeneiskolával szemben, a Rákóczi út 59-es szám előtt. Mangold Rezső zenei tanulmányait Pécsett, Budapesten és Párizsban végezte. 1933 áprilisában az izraelita hitközség elöljárósága őt bízta meg a templomi énekkar irányításával, ezt megelőzően öt éven át a pécsi MÁV zenekart vezette. Feleségével együtt 1944-ben Auschwitzba deportálták, ahol megölték őket. Günter Demnig német képzőművész kezdeményezésére az áldozatok utolsó ismert, szabadon választott lakóhelyének bejárata előtt is botlatókövek állítanak majd meg, emlékeztetve minket rájuk és egyben mindazokra, akiket elhurcoltak és akik sosem tértek vissza.
Esti kísérőprogramjainkat Kodály-bérleteseink és a koncertjegytulajdonosok körén túl szeretettel nyitjuk meg azok előtt is, akik telt házas pécsi Kaddis hangversenyünkre már nem tudtak jegyet vásárolni. A részvétel a kiállításmegnyitón és az előadáson ingyenes, de a férőhelyek limitált száma miatt regisztrációhoz kötött:
A kiállítás december 13-ig látogatható, 3 hétvégi időpontban Pusztai Tünde művészettörténész tárlatvezetésével is megtekinthető, mely alkalmakra IDE KATTINTVA tudnak regisztrálni.
A HANGVERSENY MŰSORLAPJÁT ÉS A KIEGÉSZÍTŐ RENDEZVÉNYEK PROGRAMJÁT ONLINE IDE KATTINTVA OLVASHATJÁK.
7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
+36 72 500 300
jegypenztar@pfz.hu
Nyitvatartás:
H–Cs: 10.00–18.00
P: 10.00–18.00
Szo–V: zárva, nyitás csak rendezvény esetén annak kezdete előtt másfél órával
Potyondi Linda
értékesítési menedzser
potyondi.linda@pfz.hu
+36 30 866 2310
Szabó Csilla
kommunikációs menedzser
press@pfz.hu
+36 30 222 7992