Tompa Andrea prózaíró, öt regény szerzője. Könyvei a személyes és családtörténetek felől indultak, első könyve, A hóhér háza a romániai diktatúra idején játszódik. Ezt követően több kötetben a romániai magyar társadalom több nagy korszakát és drámai fordulatát írta emberi történetekké. Fejtől s lábtól című regénye két orvostanhallgató története a monarchia és a Trianon utáni korszakban; az Omerta című könyv az ötvenes években jár, hősei, két nő, egy rózsanemesítő férfi és egy szerzetes nő, a korszak eseményeit szemlélik, olykor alakítják, szenvedik. A Sokszor nem halunk meg című regénye egy holokauszt utáni korszak egy, a regény során felnövekvő, színésznővé váló nő önkeresésén keresztül. A Haza című könyve az emigráció, a haza elvesztésének és megtalálásának kérdéseit járja körül.
Valamennyi könyvében az egyéni és kollektív gyász, a veszteség témái fontos elemek, ezért is kapcsolódik a szerző a szövegeivel az október 26-i koncerthez.
Tompa Andrea kolozsvári születésű író, színikritikus. 1990 óta Budapesten él. 2009–2015 között a Színházi Kritikusok Céhének vezetője. 2015-től 2020. szeptember 1-ig a Színház folyóirat főszerkesztője, 2020. szeptember 1-től a Színház Alapítvány kuratóriumának elnöke. Artisjus-, Déry Tibor-, Márai Sándor- díjas, Libri irodalmi díjas alkotó.
Regényei:
A hóhér háza. Történetek az aranykorból (Kalligram, Pozsony, 2010., jav. kiad., 2015.)
Fejtől s lábtól. Kettő orvos Erdélyben. (Kalligram, Pozsony, 2013.)
Omerta. Hallgatások könyve (Jelenkor, Bp., 2017.)
Haza (Jelenkor, Bp., 2020.)
Sokszor nem halunk meg (Jelenkor, Bp., 2023.)