Kedves Közönségünk!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a ma este szoprán szólistája, Lidia Fridman betegség miatt sajnos nem tud fellépni a pécsi közönség előtt, ezért a mai műsor az ő dalai nélkül hangzik el, az eredetitől eltérő sorrendben. A művésznő arra kért bennünket, hogy tolmácsoljuk Önök felé, mennyire sajnálja, hogy nem léphet fel ismét a Kodály Központban.
Megértésüket köszönjük és szép estét kívánunk!
A nisidai angyal című Donizetti-opera áriájának kottaanyagát a Fondazione Teatro Donizetti biztosította. A cabaletta rész A kegyencnő kiadatlan ősváltozatából származik, Candida Mantica szerkesztésében, Federico Biscione befejezésében.
"Bel canto - szép ének. Önálló korszak, önálló iskola az operairodalomban. De hát mikor nem szép az ének, ha nemesen formált a dallam, és az előadó hanganyaga, iskolázottsága kiváló? A bel canto eszménye nem elégedett meg ennyivel: a 18. és a 19. század fordulóján, a romantika első hullámának idején kultusza volt a gazdagon kidolgozott énekszólamok bravúros előadásának, és az operák szerzői sokszor a drámai konfliktus bemutatásánál is fontosabbnak tartották a szép éneklés nyújtotta élményt. Ebből a különleges élvezetből kapunk ízelítőt a koncerten három nemzetközi sikereket arató művész jóvoltából.
A bel canto fontos jellegzetessége, hogy hangszerként kezeli az énekhangot, az énekestől olyan teljesítményt várva el, mint egy hegedű vagy fuvola virtuózától. Ezen az estén három világhírű énekes: egy szoprán, egy tenor és egy bariton mutatja meg különleges tudását. Az orosz Lidia Fridman 1996-ban született az oroszországi Szamarában. Tanulmányait előbb hazájában végezte, megfordulva többek közt Jelena Obrazcova szentpétervári kurzusain is, majd a velencei Benedetto Marcello Konzervatóriumban fejezte be. Európa-szerte sikereket arat, 2021 novemberében a Müpa Lucrezia Borgia-produkciójának címszerepét bravúros beugrással abszolválta. A sokoldalú és virtuóz amerikai bel canto tenor, Lawrence Brownlee mögött több évtizedes nemzetközi pályafutás áll. 2020-ra tervezett áriaestjét sajnos meghiúsította a világjárvány, így kivételes öröm lesz végre hallani őt a Müpa színpadán. Életkorban kettejük között helyezhető el az est bariton közreműködője, Gyungmin Gwon, a 2022-es moszkvai Competizione dell'Opera elnevezésű nemzetközi verseny első helyezettje, valamint a Müpa különdíjasa, aki dél-koreai származásával teszi valóban nemzetközivé a koncert palettáját. A Detmoldi Zeneművészeti Főiskola neveltje számos nemzetközi versenyen ért el előkelő helyezést, a kritika elragadtatással méltatja teljesítményét. A hangversenyen közreműködő Pannon Filharmonikusokat az európai operaszínpadokon otthonos német karmester, Nikolas Nägele dirigálja, aki korábban a Berlini Deutsche Oper karnagyaként is működött, a Müpa közönsége pedig a 2021-es Rossini gála Müpa Home közvetítésén találkozhatott vele."
Szöveg forrása: www.mupa.hu
Az előadás a Müpa, a Pannon Filharmonikusok és a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. koprodukciója.