Szkrjabin 150'- és a hangok színe
Látni a zenét? Hallani a színeket?
A szinesztézia egy izgalmas mentális jelenség, amit valamilyen szinten mindannyian ismerünk. Az egyik érzékszervünkkel észlelt jelenség felidézhet, aktiválhat egy másik szervvel észlelhető érzést. Nagyon leegyszerűsítve így például a kék szín hideg érzetet kelthet. Jellemző még például, hogy a betűkhöz vagy számokhoz az ember akaratlanul is színeket társíthat. Összeérzésnek is nevezzük. Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin zeneszerző, zongoraművész a Muszorgszkij utáni orosz zene egyik legkiemelkedőbb alakja. Ő szinesztéziával élt, híres volt arról, hogy minden hanghoz színeket látott, érzett, társított, minden hangnak megfelelt egy konkrét szín, vagy színárnyalat.
Moszkvában született arisztokrata család gyermekeként, tizenhat évesen iratkozott be a moszkvai konzervatóriumba, hamarosan neves zongoristává lett - bár erős küzdelmeket kellett tennie, mivel kis kezei miatt nem tudott átfogni egy oktávot, a szigorú gyakorlások következtében pedig jobb keze súlyosan sérült. Nagyszabású darabja, az f-moll szonáta, amit ekkoriban komponált, valójában egyfajta könyörgés volt részéről a felsőbb erőkhöz. 1892-ben végzett kitüntetéses zongoristaként, tehát végül valóban meggyógyult...
Idén októberben ötödik alkalommal rendezik meg az Orosz Zenei Fesztivált, mely az évforduló alkalmából Szkrjabin zenéjére koncentrál.