A Kaddis című hangverseny előtt 18.00 órától a Pécsett született dr. Schweitzer Gábor, a Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara egyetemi tanára tart előadást „Boldog vagyok, hogy (…) itt lakhatom a kedves szép Mecsekaljában.”, melyben pillanatképeket nyújt a pécsi zsidóság múltjából, a holokausztban Pécsről elhurcolt négyezer ember mai napig ható hiányáról. Az előadásról felvétel készül, és a zenekar egy későbbi időpontban megosztja a közösségi médiacsatornáin, így a budapesti hangverseny résztvevői is meg tudják nézni azt.
Az előadó szándéka röviden áttekinteni a pécsi zsidóság 1944-es deportálást megelőző mintegy másfél évszázados múltját, a helytörténeti elemeken túl személyes életutakat is felvillantva a távolabbi múltból. Schweitzer Gábor ismert és kevéssé ismert naplókból, memoárokból is felidéz a pécsi zsidóságra vonatkozó adatokat, a társadalmi és társasági együttélésre vonatkozó történeteket. Nem csak száraz adatokkal, tényekkel, hanem személyes életutakkal, hús-vér, itt élt személyek, családok történetével is találkozhat az előadás résztvevője. A 20. század első felében, vagy akár a mai napig is ismert, esetleg országos hatósugárral rendelkező, vagy mára már teljesen elfeledett pécsi lakosok, polgárok élete, közös múltunk elevenedik meg. Rövid életút villanások a gazdasági, társadalmi, irodalmi, zenei életből vett szereplők felidézésével.
Esti kísérőprogramjainkat Kodály-bérleteseink és a koncertjegytulajdonosok körén túl szeretettel nyitjuk meg azok előtt is, akik telt házas pécsi Kaddis hangversenyünkre már nem tudtak jegyet vásárolni. A részvétel a kiállításmegnyitón és az előadáson ingyenes, de a férőhelyek limitált száma miatt regisztrációhoz kötött:
- regisztrálni az IDE KATTINTVA ELÉRHETŐ LINKEN tudnak.
A kiállítás december 13-ig látogatható, 3 hétvégi időpontban Pusztai Tünde művészettörténész tárlatvezetésével is megtekinthető, mely alkalmakra IDE KATTINTVA tudnak regisztrálni.