1 2 3

Nem titok, hogy OctOPUS, a legmuzikálisabb polipocska

A Pannon Filharmonikusok octOPUS néven gyűjti egy csokorba az összes olyan programját, amely a gyerekeknek, családoknak szól. „Az éneklés, zenélés, de még az értő zenehallgatás is endorfint termel, ami mindamellett, hogy jó közérzetet biztosít, növeli az immunrendszer ellenálló képességét, csökkenti a stresszt, és ezzel védi az idegrendszert is."

OCTOPUS

A PANNON FILHARMONIKUSOK GYEREKSZERETŐ, CSALÁDBARÁT PROGRAMJAI A KODÁLY KÖZPONTBAN

 

 

A komolyzenéből ismerős, de a gyereknek és fiataloknak ismeretlen OPUS szó jelentése MŰ. Az a zenemű, alkotás, amelynek meghallgatása, megismerése és befogadása teljesebbé teheti az életünket. Számos vizsgálatot folytattak és folytatnak ma is a zenehallgatás fejlesztő, jótékony hatásáról.

Miért fontos komolyzenét hallgatni kismamaként és babakorban? Kattintsatok ide és olvassátok el rövid írásunkat!

 

Lehet egy nyolckarú polip félelmetes, de lehet olyan is, aki egyik karjától a másikig vezetve eljuttat oda, ahol a tenger sötét és ismeretlen mélységéből megismerésre érdemes, izgalmas és színekkel teli világgá változik. A felnőtteket arra kérjük, hogy ahogy úszni és búvárkodni megtanítják a gyerekeket, és az állatkertek akváriumát is megcsodálják, úgy hozzák el a Kodály Központba, és segítsék őket abban is, hogy a mindennapjaikat átitató zenét is jobban megismerhessék.

Nem vagyunk egyformák. Sem korban, sem alkatban, sem habitusban, épp úgy, ahogy a zeneművek is annyifélék, ahányan vannak. Az octOPUS program arra vállalkozik, hogy mindenkinek segítő kezet nyújtson, aki szívesen ismerkedik a komolyzenével. A zene szeretete természetes. A komolyzene iránti érdeklődést és a koncertre járás iránti vágyat azonban nekünk, felnőtteknek kell felébresztenünk! A hangversenyek digitális detoxikálók is, hiszen amíg zenét hallgatunk, és nem nyomkodjuk a kütyüket, gazdagodik a belső képi fantáziánk, és az idegrendszerünk észrevétlenül élvezi a zene jótékony hatását.

A Pannon Filharmonikusok egy csokorba gyűjtött csápocskái, azaz gyerekprogramjai korosztályos felépítésüknek köszönhetően a gyermekek érettségének megfelelően adnak zenei élményeket. Fokozatosan készítik fel a kicsiket arra, hogy idővel megtanuljanak csendben, nyugodtan, a hallásukra és a belső képi fantáziájukra hagyatkozva zenét hallgatni. Ebben mi felnőttek azzal tudjuk segíteni gyermekünket, ha a saját korosztályának való programot választunk, a programok előtt használjuk a mosdót, adunk nasit és innivalót, és a koncert közben már nem. A koncert idején kikapcsoljuk a telefonjainkat, csendben vagyunk, és szükség esetén halkan fegyelmezzük a gyermekünket, ha ő nem a zenére figyel, és ezzel zavarja a produkciót vagy társait. A zenét hallgatók közönsége valódi közösség. Együtt teremtjük meg a zene bölcsőjét jelentő csendet, és a nyugalomban teret nyerő befogadást.

A GYEREKEKEKNEK SZÓLÓ KONCERTEKEN TÚL A PANNON FILHARMONIKUSOK FELNŐTTEKNEK SZÓLÓ HANGVERSENYEI A 6-18 ÉVES GYEREKEK SZÁMÁRA DÍJMENTESEN LÁTOGATHATÓK BÉRLETTEL VAGY EGYEDI KONCERTJEGGYEL.

Szeretettel várunk mindenkit, ugorjunk együtt fejest a zenébe!

LAPOZHATÓ, ONLINE ÉVADKÖNYVÜNK A TELJES 2024-25-ÖS TITOK ÉVADRA ITT ÉRHETŐ EL

 

POCAKLAKÓ

kismamáknak

A kismamák a Pannon Filharmonikusok minden bérletes koncertjére díjmentesen léphetnek be egész évadban a kismamakönyvük felmutatásával. A díjmentes jegy a Kodály Központ jegypénztárában igényelhető. A Baranya, Tolna és Somogy vármegyében született Pocaklakók a gyermekágyon kapott, ajándékokat tartalmazó kismamadobozban megtalálják a PFZ meglepetését is! Egy kedves, mesés kis útlevelet, melyet Ferling Szonja grafikái díszítenek. Az útlevélben pecsétek gyűjthetők a zenekar kicsiknek, majd nagyobbaknak szóló koncertjeire jegyvásárláskor.

 

BABZSÁK

bölcsiseknek

A Babzsák koncertek a karonülőket és tipegőket vezetik be apró lépésenként, tapsikolásonként és néha álomba ringatva a zene világába. A mozgós-mondókás bevezetést Hrubi Zsuzsi zeneterapeuta tartja, majd vonósnégyes varázsolja el a kicsiket. Tesóknak a szombati alkalmakat ajánljuk, ami az ovisoknak szóló Csigaházzal egy időben van, így minden gyerek a saját korának megfelelő foglalkozáson vehet részt.

A Babzsák koncertek egy zsák szeretettel és varázslattal megtöltött bensőséges, mozgós, mondókázós, összebújós alkalmak a Kodály Központban! A mozgásos-játékos részt Hrubi Zsuzsanna zeneterapeuta vezeti. Az sem marad le a foglalkozásról, aki véletlenül nyűgös vagy náthás, és nem tud eljönni személyesen. Tesóknak szeretettel ajánljuk a szombati Babzsákot, ami az ovisoknak szóló Csigaházzal egyidőben van, így a gyerkőcök a saját koruknak megfelelő foglalkozáson vehetnek részt! Közreműködik a Buborék Kvartett, azaz Vass Ágnes, Hoffner Kinga, Misányi Gabriella hegedűművészek és Herczeg Nóra gordonkaművész.

 

Szombati sorozat

15.30 és 17.00 órai kezdéssel

2024. OKTÓBER 12., Kodály Központ

Wolfgang Amadeus Mozart: d-moll vonósnégyes (K. 155)

2024. DECEMBER 7., Kodály Központ

Arcangelo Corelli: Karácsonyi concerto, Op. 6, No. 8.

2025. FEBRUÁR 8., Kodály Központ

Farsangi és Valentin-napi meglepetés műsor

2025. ÁPRILIS 12., Kodály Központ

Wolfgang Amadeus Mozart: A-dúr vonósnégyes (K. 169)

 

Keddi sorozat

16.00 órai kezdéssel

2024. NOVEMBER 12., Kodály Központ

Wolfgang Amadeus Mozart: F-dúr vonósnégyes (K. 168)

2025. JANUÁR 7., Kodály Központ

Wolfgang Amadeus Mozart: G-dúr vonósnégyes (K. 80)

2025. MÁRCIUS 4., Kodály Központ

Weiner Leó: I. divertimento

2025. MÁJUS 6., Kodály Központ

Wolfgang Amadeus Mozart: F-dúr vonósnégyes (K. 158)

 

A keddi és a szombati, 4-4 koncertből álló sorozatokra bérletek válthatók az első koncertig.

Bérletár: 9900 Ft/gyerek; 4900 Ft/kísérő

Jegyár: 3490 Ft/gyerek; 1490 Ft/kísérő

BÉRLETEK:

 a KEDDI 16.00 órai bérlet ITT éred el

a SZOMBATI 15.30 órai bérlet ITT éred el

a SZOMBATI 17.00 órai bérlet ITT éred el

 

 

CSIGAHÁZ

ovisoknak

Kiss Szabi, a zenekar harsonaművésze és felesége, Szendrői Zsuzsi szaxofonművész évek óta vezeti a Pannon Filharmonikusok minden évadban más-más formációit bemutató, interaktív Csigaház sorozatot, melyen az ovisok játékosan megismerik a csendet, a ritmust, a szimfonikus zenekar szólamait és hangszereit. A Csigaház szombat délutánonként két időpontban zajlik, és mindkét koncert ideje alatt a kistesóknak Babzsák koncerteket is tartunk.

2024. OKTÓBER 12.,. szombat 15.30 és 17.00, Kodály Központ

Hangokkal fűszerezve

H. Nepp Ivett – fuvola

Szabó Gabriella Eszter – zongora

Czerják-Jakab Kitty – basszusgitár

Rózsafi Gergely – ütőhangszerek

2024. DECEMBER 7., szombat 15.30 és 17.00, Kodály Központ

A hangszerek királynője

Balatoni Sándor – orgona

2025. FEBRUÁR 8., szombat 15.30 és 17.00 Kodály Központ

A brémai muzsikusok

Varga Izabel – hegedű

Tátrai Anna – hegedű

Tuzson Tamás – mélyhegedű

Németh Gábor – gordonka

2025. ÁPRILIS 12., szombat 15.30 és 17.00 Kodály Központ

Művek rézfúvós kvintettre

Solymosi Péter DLA – trombita

Mátyás Tibor – trombita

Varga Ferenc DLA – kürt

Asztalos Tamás – harsona

Bakró-Nagy György – tuba

 

A korai és a későbbi, 4-4 koncertből álló sorozatokra bérletek válthatók az első koncertig.

Bérletár: 9900 Ft/gyerek; 4900 Ft/kísérő

Jegyár: 3490 Ft/gyerek; 1490 Ft/kísérő

BÉRLETEK:

a SZOMBATI 15.30 órai Csigaház bérlet ITT elérhető a délutáni szunyából korán kelőknek

a SZOMBATI 17.00 órai Csigaház bérlet ITT elérhető a délutáni szunyás hétalvóknak

 

 

FANTASZTIKUS KLASSZIKUSOK 

sulisoknak

2024. SZEPTEMBER 20., péntek 17.00 | Széchenyi tér – Pécs

Fantasztikus kedvencek, VIII. Tanuló Város Fesztivál

Antonio Vivaldi: A négy évszak – Ősz – I. tétel

Wolfgang Amadeus Mozart: Egy kis éji zene – I. tétel Gioachino Rossini

Tell Vilmos – nyitány – részlet

Johannes Brahms: I. magyar tánc

Joseph Haydn: Esz-dúr Trombitaverseny – I. tétel

Joseph Haydn: 101. „Óra” szimfónia – 2. tétel

Weiner Leó: Divertimento – Rókatánc

Pjotr Iljics Csajkovszkij: A diótörő – részlet

id. Johann Strauss: Radetzky-induló

Matuska Réka – hegedű

Solymosi Péter DLA – trombita

Vezényel: Vass András

Nem hallgatsz komolyzenét? Nem ismersz semmi klasszikust? Nincsenek kedvenceid ebben a műfajban? Hidd el, vannak! A klasszikus zene- irodalom tele van olyan darabokkal, amelyeket azok is ismernek és szeretnek, akik sosem jártak hangversenyteremben. Koncertteremre most sem lesz szükség, hiszen a Pannon Filharmonikusok kihozzák kedvenceidet a Széchenyi térre. Ne aggódj, nem kell némán és mozdulatlanul figyelned, a darabok között ugyanis Horváth Krisztián gondoskodik a jó poénokról. A koncerten megszólaló zeneművek hallatán pedig az sem baj, ha Tom & Jerry és Harry Potter is eszedbe jutnak…

Rendező: Civil Közösségek Háza. Ingyenes szabadtéri program.

 

2024. OKTÓBER 26., szombat 18.00 | Kodály Központ Hangversenyterem

Fantasztikus filmzenék

Franz Schubert: Pisztráng-ötös (D. 667) – III. tétel

Joseph Haydn: Búcsúszimfónia – IV. tétel

Ludwig van Beethoven: G-dúr zongoraverseny – II. tétel

Igor Sztravinszkij: Petruska – Orosz tánc

Georges Bizet: Carmen – nyitány

Dmitrij Dmitrijevics Sosztakovics: Jazz-szvit – 2. keringő

Ennio Morricone: A misszió – Gabriel oboája

Jennifer Warnes: It Goes Like It Goes

Deák Tamás: Macsakfogó – Lusta Dick búcsúja

Wolf Péter – Szenes Iván: Vuk dala

Rippert Péter – zongora

Vezényel: Teremi Dárius

Mi volt előbb, a film vagy a zene? Természetesen a zene, sőt minden idők filmzenéit a klasszikusok ihlették. Van, ahol egy az egyben a meglévő zenére komponáltak filmeket, van, ahol csak az ízeket, a zenei fűszereket vették át a modern filmzeneszerzők. A Fantasztikus klasszikusok a fiatalok számára jól ismert műfajon keresztül mutatja meg, hogy a szimfonikus zene az általuk is kedvelt és fütyörészett filmzenék apja, de inkább a testvére, még inkább a fiatalok jóbarátja. Nem csak képeket látunk a zenét hallgatva, de sok filmzene önállóan, képek nélkül is megállja a helyét, és méltán követel magának helyet a kon- certteremben is. Ezen a koncerten megtapasztalhatják, hogy a modern filmzenék valójában a klasszikus szimfonikus és operairodalom organikus folytatásai, melyeket szintén érdemes megismerni, annak érdekében, hogy a minőségi kultúra iránti fogékonyság fejlődjön, és még inkább a gyerekek hasznára váljon.

 

2025. MÁRCIUS 8., szombat 18.00 | Kodály Központ, Kocsis Zoltán terem

Fantasztikus kóristák

Johann Sebastian Bach: Parasztkantáta – részletek

Kodály Zoltán: Esti dal

Erkel Ferenc: Bánk bán – Keserű bordal

Joseph Haydn: 101. „Óra" szimfónia – 2. tétel

Wolfgang Amadeus Mozart: Falusi muzsikusok (K. 522) – II. tétel

Wolfgang Amadeus Mozart: Figaro házassága – Non più andrai

Johannes Brahms: V. magyar tánc

Minden nap – népdal

Bartók Béla Férfikar (karig.: Lakner Tamás)

Vezényel: N. N.

A koncerten résztvevők megtapasztalhatják, hogy a hangjuk, az énekük is zene. Ugyanakkor nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak. Aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy Harmónia, amiben egyek lehetünk. Ezen az estén kibővülnek a fantasztikus klasszikusok az ország egyik legismertebb gimis kórusával, a pécsi Bartók Béla Férfikarral. Milyen, amikor a szimfonikus zenekar mellé még a férfiak hangja is hozzásimul és csodálatos harmóniát alkotva szólaltatnak meg népdalokat? Természetesen a közös éneklés sem maradhat el a gyerekekkel! Alkothatnak a hangszerek is kórust? Miért ne?! Hiszen a közös éneklés sokkal inkább szól a hangok és szólamok összecsiszolásáról, mint magáról az éneklésről. Ezen a koncerten sokféleképpen lehetnek a diákok annak tanúi, hogy hogyan lehet együtt énekelni. Szólista és kórus, szólista és zenekar, kórus és zenekar, énekhangok hangszerek nélkül, hangszerek énekhangok nélkül, közönség és közreműködők, vagy akár mindezek együtt. Hallhatunk igazi hírességeket, mint például Kodály Esti dalát vagy „Az” V. magyar tánc pedig olyan művek, melyeket az is ismer, aki sosem hallgat klasszikus zenét. De lesznek ismeretlen slágerek is, mint például Bach Parasztkantátája vagy Haydn Óra-szimfóniája, melynek a létezéséről sokan tudnak, de ténylegesen keveset szerepelnek koncertműsorokon. Sőt, azt is meghallgathatjuk, milyen az, amikor Mozart a nálánál szerényebb képességű szerzőkön és zenészeken élcelődik – természetesen zenében.

 

2025. MÁJUS 3., szombat 18.00 | Kodály Központ Kocsis Zoltán terem

Fantasztikus magyarok

Bartók Béla: Ne menj el

Farkas Ferenc: Régi magyar táncok – Lapockás tánc, Ugrós

Bartók Béla: Huszárnóta

Bartók Béla: Magyar képek – Este a székelyeknél

Weiner Leó: Divertimento – Rókatánc

Kodály Zoltán: Magyar rondó

Népdalválogatás

A csitári hegyek alatt

Astor Piazzolla: Libertango

Bartók Béla Leánykar

(karig.: Rózsa Bernadett)

Gandhi Gimnázium Hagyományőrző Együttese (együttes vez.: Horváth Krisztián)

Vezényel: N. N.

A magyarok a világ népességéhez képest kevesen vannak, de számos helyen világraszólót alkottak, így van ez a zenében is. Fantasztikus magyar szerzőktől hallgatunk, vagy épp éneklünk közösen, ismét vendégegyüttessel: a pécsi Bartók Béla Leánykarral. Sokszor hallani olyan vélekedéseket, hogy míg a Nyugat-európai országok már évszázadokkal ezelőtt ontották az olyan zeneszerzőket, akik nagyszabású, többszólamú műveket, operákat, szimfóniákat, hangszeres műveket komponáltak, addig Magyarországon a zenei élet alig létezett, és az itt alkotó szerzők nyugati testvéreik halvány visszfényei voltak csupán. Bár van valóságalapja ennek a gondolkodásnak, mégsem teljesen igaz. Sőt, a magaskultúrát évszázadokon át szorongató háborúskodásnak volt egy előnye is, mely a 20. században zeneileg is különlegessé tette a magyarokat: míg nyugaton az autentikus népzene beolvadt a műzenébe, addig Magyarországon még a 20. század elején is gazdagon virágzott egy olyan népzenei kultúra, ami teljesen független volt a Nyugat-európai műzenétől, és zeneszerzők sokaságát ihlette meg. Ezekből a művekből hallhatunk néhányat ezen a koncerten, ahogyan kórusok és hangszerek is népdalt énekelnek. A Fantasztikus klasszikusok sorozatban a házigazda zenepedagógus kultúrtörténeti csemegékkel, párhuzamokkal, a népzene és néptánc komolyzenét ihlető, inspiráló hatásával is megismerteti a fiatalokat. A koncert célja annak felmutatása, hogy a nemzeti kulturális hagyomány nem csupán tradicionális formában őrizhető meg és adható tovább, hanem bárki a saját ízlésének, formanyelvének és műfajának megfelelően alakíthatja és gondolhatja újra azt.

BÉRLET A FANTASZTIKUS KLASSZIKUSOKRA ITT ÉRHETŐ EL.

 

A Fantasztikus klasszikusok sulisoknak sorozatunk házigazdája  Horváth Krisztián, karnagy, zongoraművész, zeneszerző, akit karnagyként, zongoristaként már megismerhetett a pécsi közönség, illetve zenés színdarabok zeneszerzőjeként is találkozhattak nevével. Sokan nem tudják, de Krisztián egy művészeti iskola élén éli a mindennapjait, és jó humorával, a diákokkal való közvetlen stílusával számos ifjúsági koncert házigazdájaként is nagy sikereket ér el. 

 

 

FLÖRT

fiataloknak

2024. OKTÓBER 11., péntek 19.00 | Kodály Központ

Szeretni fogod

2024. DECEMBER 13., péntek 19.00 | Kodály Központ

Misztérium

2025. FEBRUÁR 28., péntek 19.00 | Kodály Központ

Három tenor operagála

2025. ÁPRILIS 4., péntek 19.00 | Kodály Központ

Szenvedélyek hálójában

A sorozat állandó házigazdája: Kövér András, Kövi

A Pannon Filharmonikusok csábító flörtre hívja a fiatalokat. A Flört sorozatára annál nagyobb kedvezményt kapnak a 18 évesnél idősebbek, minél kisebb számmal kezdődik az életkoruk. Ha pedig 18 évnél fiatalabb valaki, és szeretne a Flört koncertekre jegyet vagy bérletet váltani, díjmentesen megteheti. A szórakoztató péntek esti koncertek részletei az időrendi koncertsorolóban a fenti alábbi dátumoknál találhatók.

Jegyárak: 7490 » 5490 » 3490 Ft

6−18 éves kor között a koncert díjmentes belépőjeggyel látogatható!

BÉRLET ITT ÉRHETŐ EL.

 

 

 

HANGSZERSZELÍDÍTŐ

zenesulisoknak

Hangszeren játszani szuperképesség! De sajnos nem megy varázsütésre. A hangszereket meg kell szelídíteni. Azok a gyerekek szuperhősök lesznek, akik a zenével örömet szereznek másoknak is: megszabadítják az embereket a hétköznapok nyűgjétől, a gondok támadásától és a zajok kitartó inváziójától! A zene az ő kezükben van!

A Pannon Filharmonikusok koncertmestere, Deák Márta és művészkollégái, a Pannon Filharmonikusok szólamvezetői, Morvay Ágnes hegedűművész, Janzsó Ildikó csellóművész és Murin Jaroszláv brácsaművész nagysikerű új programot indítottak zeneiskolások számára. A már több alkalommal lezajló szakmai Hangszerszelídítő gyakorlóműhelyben a szimfonikus zenekar művészei bevonják a hangszeren tanuló gyerekeket a muzsikustársaság életébe, hétköznapjaiba, hogy együtt zenéljenek, tanuljanak. A program a zeneiskolák vezetői és tanárai körében kerül meghirdetésre.

A 2024/2025-ös évadban a Kodály Központban két alkalommal megrendezésre kerülő workshop tervezett időpontja 2024 októbere és novembere. Kérjük a pécsi és a régióban dolgozó zenetanárokat, ze- neiskolavezetőket, hogy érdeklődésüket a program iránt jelezzék a deak.marta@ pfz.hu címen.

Az előadások a Magyar Művészeti Akadémia és Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósulnak meg.

 

KIREPÜLŐ

muzsikus növendékeknek

2025. MÁJUS 7., szerda 19.00 | Kodály Központ

A PTE Művészeti Kar magánének tanszakának előadása

Vezényel: Kocsár Balázs

Jegyár: 2490 Ft

A Pannon Filharmonikusok több szálon is segíti a szárnyait bontogató és kirepülő hangszeres és énekes művésznövendékeket. A Kodály Központ nagyterme akár egy biztonságot nyújtó fészek veszi körül az első alkalommal nagyszínpadra lépő zeneiskolásokat, és a kirepülésre kész egyetemistákat.

A Pécsi Tudományegyetem és a Pannon Filharmonikusok együttműködésének keretében a Művészeti Kar hangszeres hallgatói az egész tanév során gyakorlaton vesznek részt a zenekari munkában, melyért kreditet kapnak. A magánének szakos „pacsirták" vizsgaelődásának színpadra állítását a zenekar menedzsment-támogatással segíti.

A PTE Művészeti Kar magánének tanszakának előadásán a közönség minden tanévben megismerheti a pécsi fiatal tehetségeket. Az előadás a Pannon Filharmonikusok tehetségtámogató programjának keretében, a Pécsi Tudományegyetemmel együttműködésben, a zenekar menedzsmentjének támogatásával valósul meg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vissza

Hírlevél
feliratkozás

Kapcsolat

jegypénztár

A Kodály Központ Jegypénztára

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
+36 72 500 300
jegypenztar@pfz.hu

Nyitvatartás
H–Cs: 10.00–18.00
P: 10.00–18.00
Szo–V: zárva, nyitás csak rendezvény esetén annak kezdete előtt másfél órával

cím

A Pannon Filharmonikusok székháza és próbaterme

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
közönség

Közönség
kapcsolat

Potyondi Linda
értékesítési menedzser
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Sajtó
kapcsolat

Szabó Csilla
kommunikációs menedzser
press@pfz.hu
+36 30 222 7992