A Pannon Filharmonikusok Isztambulban és Ankarában játszik
Január 21-én és 22-én, a Magyar kultúra napján nyitja meg a magyar-török kulturális évadot a Pannon Filharmonikusok a két rangos koncertterem színpadán. Az egymással meghatározó kapcsolatot ápoló zeneszerzők, Bartók Béla és a török Ahmet Adnan Saygun, valamint Kodály Zoltán műveit játsszák a muzsikusok új vezető karmesterük, Kesselyák Gergely vezényletével. A dél-magyarországi város és a török kultúra kapcsolata sok száz évre nyúlik vissza, a pécsi főtéren álló Dzsámi képét a legtöbben fel tudjuk idézni, de talán sokan arra is emlékeznek, hogy 2010-ben Pécs és Isztambul együtt voltak Európa Kulturális Fővárosai. A nyitókoncertek szólistája Schöck Atala és Molnár Levente operaénekesek.
A húsz éve új korszakot kezdett Pannon Filharmonikusok régi tervét valósítja meg a hétvégén: a zenekar a magyar kultúra exportcikkeként a nemzeti stratégiai intézményekkel egyenrangú produkcióval lép fel Isztambulban és Ankarában.
A 2010-ben Isztambullal közösen Európa Kulturális Fővárosa címet viselt Pécs az EKF-nek köszönhetően létrehozott Kodály Központ beruházásával megteremtette annak a lehetőségét, hogy a város és a PFZ az újkori magyar zeneművészet decentrumává váljon. A zenekar a török-magyar kulturális évadot nyitó koncerteket a két rangos hangversenyterem, az Atatürk Kültür Merkezi és a CSO Ada színpadán adja január 21-én és 22-én. A koncertek előtt két kiállítás megnyitójára is sor kerül, melyeken a Pannon Filharmonikusok kamaraformációi játszanak majd. A magyar kultúra napjára időzített koncerteken az együttes műsorválasztásával azt kívánta felmutatni, hogy a zeneművészetben és a kultúrában minden időben találunk meghatározó kapcsolatokat a művészek és előadók között.
Pécs városa és a magyar zeneművészet is értékes kulturális kincseket köszönhet a török kultúrának. A koncerten Bartók, Saygun és Kodály művek hangzanak el. Ahmet Adnan Saygun tulajdonképpen az a török zenetörténetben, aki Kodály vagy Bartók a magyar zenében. Saygun Bartók barátja és társa volt a törökországi népdalgyűjtések során. Élete éppen arra a korszakra esik, amikor az Oszmán Birodalomból megszületett a nyugati minták szerint szerveződő Törökország. Saygun elévülhetetlen érdemeket szerzett a nyugati zene törökországi megismertetésében, a zeneoktatás megszervezésében, kutatta és műveiben fel is használta a török népzenét. Bartókhoz hasonlóan úgy lett a modern Törökország nemzeti zeneszerzője, hogy munkásságát Európában és Amerikában is elismerték. Kodály Zoltánnak a Galántai táncok című művével találkozhat a török közönség.
Emlékezetesnek ígérkezik a Pannon Filharmonikusokkal együtt játszó művészek számára is azt este. A hangversenyen elhangzó Bartók-műnek, A kékszakállú herceg várának szólistája Judit szerepében Schöck Atala lép fel. Az operaénekes édesapjának nagybátyja volt az a dr. Rásonyi László turkológus professzor, aki az Ankarai Egyetem Hungarológiai Tanszékének vezetőjeként meghívta egykoron Bartók Bélát, hogy kutassa a török népzenét. Két debütálásra is sor kerül: Molnár Levente Isztambulban énekli első alkalommal Kékszakállú szerepét, Kesselyák Gergely Liszt-díjas, Érdemes művész, a Színház- és Filmművészeti Egyetem operarendezői szakának vezetője, a Magyar Állami Operaház vendégkarmestere pedig vezető karmesterként először lép a Pannon Filharmonikusok elé.
A január 21-i isztambuli koncert lapja ITT található, a január 22-i ankarai koncert lapja pedig ITT.
Back
Contact
Ticket Office of Kodály Centre
7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300
Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time
The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic
7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
Public relations
Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu
+36 30 866 2310
Press relations
Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992