1 2 3

Koncert Pordenoneban, avagy az olasz meló...

Zenekarunk fennállása óta a világ különböző országaiba, és csak az elmúlt rövid időszakban Európa több pontjára elvitte az egyetemes és magyar zenekultúra értékeinek, Pécs városának jó hírét. A bécsi Musikvereinben zajló koncertsorozatunk, a wrocławi NFM-ben való fellépésünk, az eszéki, zágrábi és pristinai koncertek mellett 2023 januárjában Olaszországba kaptunk meghívást. "Szétszedik a zenekart az olaszok ezért a temperamentumos műsorért..."

"Szétszedik a zenekart az olaszok ezért a temperamentumos műsorért... Magyar táncok és J. Strauss... - imádni fogják. Sok sikert és vastapsot!" - írta törzsközönségünk egy tagja, Gábor a közösségi oldalunkon. A műsorban persze más darabok is helyet kaptak, Bogányi Tibor vezető karmester bejárta a világot, biztos érzékkel nyúlt ezúttal is a műsorhoz, amellyel az észak-olasz bűbájos város, Pordenone közönségét igyekeztünk elvarázsolni az új év elején. Úgy tűnik, sikerült...

Imádták. Vastapsoltak. Ha szét nem is szedték sem a zenekart, sem a cimbalmot szerencsére, de a koncert után jópáran a színpad felé tódultak, sőt, többen fel is mentek és csodálták, simogatták, fotózták Lukács Miklós  cimbalomművész hangszerét. Hogy ezzel a képpel éljünk, szerintünk őt magát a tapsukkal valójában "szétszedték" – elképesztő virtuóz játéka, saját darabja és improvizációja mindannyiunk bőre alá bújt.

Bogányi Tibor vezető karmester és a fergeteges zene együtt "aktiválták" a közönséget, végig az est alatt egyre és egyre jobban, végül "tutti" crescendo-ban tapsolt a zenekarral a karmester játékos vezénylő intéseire az egész ház - a ráadásban is, amit véget nem érő tapssal kértek. Bár a színházterem akusztikája egészen más, mint például a Kodály Központ hangversenyterme, kihívás elé állítva a muzsikusokat, a nagyszerű zenészek fergeteges hangzást, hangulatot teremtettek kitűnő játékukkal! 

 

 

 
 

 

Johannes Brahms: Magyar táncok – 1-10.
Johann Strauss: A denevér – nyitány
Lehár Ferenc: Arany-ezüst keringő
Kodály Zoltán: Háry János - Intermezzo
Bartók Béla: Román népi táncok - cimbalom improvizációval
Lukács Miklós: Sirba in E
Johann Strauss: Pizzicato polka
Johann Strauss: Tere-fere polka
Johann Strauss: Éljen a magyar!

Lukács Miklós – cimbalom

Vezényel: Bogányi Tibor

PANNON FILHARMONIKUSOK

 

 
 
A PRÓBA ALATT

Nagyon professzionális, kedves, segítőkész műszaki kollégák segítették a próbafolyamatot. Amíg a zenekar muzsikált, addig bejártuk a házat...

 

   

Miklós hangszere itt még egyben van :)

  

 
Na, de hol is jártunk?

Bemutatjuk a várost, a koncerthelyszínt, vendéglátóinkat, tartsanak velünk egy jó hangulatú virtuális sétára!

 

Teatro Comunale "Giuseppe Verdi" (Teatro Verdi Pordenone)

 

A színház 100 éves múltra tekinthet vissza. Mind a polgárok, mind az város intézményei erősen vágytak arra, hogy legyen egy színházuk, és így nyílt meg 1922 áprilisában a Teatro Licinio a mostani színház helyén. 1938-ban a színházat Giuseppe Verdi után nevezték el. Ma az intézmény a térség egyik fő kulturális központja, mely a közönséghez különböző előadások, projektek és rendezvények útján juttatja el a magaskultúrát. A színház éves műsora törekszik rá, hogy a színházak szokásos évados szerkezetén túlmutasson. Verdi hitvallásának megfelelően, nyitott színház vagy, az áltatuk műsorra tűzött művek vegyes műfajúak. Egy olyan megújult színház, mely mind gazdasági, mind kulturális hasznot hajt a régiónak.

 

2005 márciusában befejezték az új színházépületet, és május 28-án avatták fel. Ma nemzeti és nemzetközi hírű események és előadások színtere, melynek egyik fő feladata a fiatalok meghódítása és a jövőbe tekintés. Helyet ad színdaraboknak, hangversenyeknek és táncelőadásoknak. Társadalmi felelősségük a nyitottság és innováció.

 

 

 

 

Történelmi visszatekintés

Pordenone a város a folyón, avagy a ″festett város″, az ipar városa, illetve a kultúra városa. Törénelme során szerencséje volt több színház és moziépületet magáénak tudni. A 19. században, illetve a 20. század első éveiben épült meg a Teatro della Concordia, majd a a Teatro Sociale, melyet az iparmágnás Andrea Galvani, a Pietro Montereale Mantica gróf, a a bankár Gian Battista Poletti, a művészetpártoló Francesco Tamai, és a szállodatulajdonos Luigi Tonetti építetett. Már 1905-től kezdve a polgárok szerettek volna a város közepén színházat építeni. Itt egy területet megvásárolt tehát a Galvani család. Majd tőlük átvette a városi önkormányzat, és 1910-ben megérkezett az engedély az új színház megépítésére. Az Első Világháború erősen akadályozta az építkezést. Ekkor döntötték el, hogy a színházat a város híres festője után Teatro Licinio-nak nevezik el. Végül mindenféle bonyodalmak után a színházat 1922. április 15-én adták át. A színház szinte azonnal az intézményes kultúra fellegvárává vált, nem csak a városlakók, de az egész térség számára.

 

   

 

A ház tele van élettel, de amikor ezek a fotók készültek, csak a zenekar és a műszak tartózkodott az épületben, a próba zajlott, így a publikum még nem jöhetett be, nem volt nyitva a Teatro, ezért ilyen csendes.

    

 

A színház homlokzata elegáns és harmonikus, míg belül a fa uralkodik. 1938-ban a színházat átkeresztelték Giuseppe Verdi Színházzá, és nagyjából harminc éven át összművészeti és oktatási szerepet töltött be. A polgári önazonosság jelképe lett, az idők szellemét tükrözte. Színház és mozielőadások, ünnepségek, táncrendezvények és mulatságok helyszíne lett. Megszületett a döntés az eredeti épület lebontására, hogy helyére újszerű, modern épület kerülhessen, mely még több műfaj befogadására alkalmas a prózai színháztól az operáig és a moziig. Ekkor tervezte meg Giuseppe Ballarin az ő avantgard színházát. Így született meg 1952-ben a Verdi Színház és Mozgó Színház, mely a 70-es években újabb modernázicón ment keresztül. Erre főleg az 1976-os földrengés után volt szükség. A színházat bezárták, majd 1976 és 1982 között már új szerkezettel újjá építették. 1988-ban a városi önkormányzat megvásárolta színházat, mivel a város kulturális élete szempontjából stratégiai fontosságúnak tartotta, de 1993-ban ismét bezárni kényszerült, mert az épület nem volt biztonságos. A színházügyi bizottság 1962-ben alakult meg hat fiatal helyi fiatal részvételével. Ők tartották ismét fontosnak, hogy a helyi lakosság ismét élvezhesse a színházművészetet. 10 év alatt óriási művészeket hoztak a Verdi Színház színpadára 2002. január 7-én ismét elkezdődtek az építkezések, hogy otthont teremtsenek a művészet és a társasági élet számára a régi Verdi Színház és Mozgó Színház hamvain, melyet végül teljesen lebontottak. 970 nap után, 2005 május 28-án megkapta város és a térség a jelenlegi épületet, melynek van egy nagyterme, ahol operákat, koncerteket, táncelőadásokat, színdarabokat, mozielőadásokat és ünnepségeket tartanak.

A kistermet, melyet Isidoro Martin után neveztek el, főleg konferenciákra, vetítésekre, kisebb előadásokra és szalonkoncertekre szánják. Az ú.n. Spazio Due teret ad kisebb kortárs színházi előadásoknak, ill. zenekari és balettpróbák számára. Ter – Nagyterem – 931 férőhely, Kisterem “Isidoro Martin” – 145 férőhely – Spazio Due

 

ATeatro Verdi Pordenone többek között a legnevesebb nemzetközi némafilm fesztivál színhelye. Felújított, eredeti ősi kópiák kockái peregnek, ezalatt zenészek elmuzsikálják a "filmzenét", csodálatos lehet így zenélni... ITT olvasható egy beszélgetés Paolo Cherchi Usai filmtörténésszel, a pordenonéi némafilmfesztivál (Le Giornate Del Cinema muto) egyik alapítójával. 

 

 

Pordenone, Friuli-Venezia Giulia régió

 

Röviden tekintsük át a térséget, segítségül hívva a Wikipédiát! Friuli-Venezia Giulia (németül Friaul-Julisch Venetien, szlovénul Furlanija-Julijska krajina, ladinul Friûl-Vignesie Julie) Olaszország 20 régiójának egyike.

Friuli-Venezia Giulia geopolitikai helyzetéből eredően hidat képez észak és dél, valamint kelet és nyugat között. Ennek következtében a térségben zajlik Közép-Európa, a Földközi-tenger parti vidékek és a kelet, valamint az Európai Unió és a dunamenti-balkáni térség tranzitforgalmának nagy része. Aránylag korszerű úthálózata az Ausztriával és Németországgal kiépített autópálya-kapcsolat által az európai közlekedési hálózat részévé vált.

A tartomány Északkelet-Olaszországban fekszik, az ország legkeletibb csücskében. Határai északon Ausztria, keleten Szlovénia, délen a Velencei-öböl, nyugaton Veneto régió.

  

Szerencsére volt időnk a koncertet megelőző este és aznap, a gyönyörű időben sétálni egy kicsit. 

A délelőtti szabadidőnkben igyekeztünk a várossal és az esti leendő közönségünkkel ismerkedni. Bár a fotók nem adják vissza a sokaságot, a szerintünk csakis a mi kedvünkért ragyogó, tavaszias napsütésben hömpölygött, kávézott, aperitifezett, csacsogott és kutyát sétáltatott a belváros utcáin a tömeg. Akkor sejtettük, hogy közben ebédidő lett, amikor szinte egyik pillanatról a másikra kiürültek az utcák...

  

 

  

 

 

A baj csak az volt ezzel az olasz dolce vita-val, hogy elég gyér a például a saláta, zöldség, olívaolaj, olajbogyó, szalámi választék :) Persze pasta-val sem állnak jól :)

  

 

 

Az i. e. 2. században a vidék római uralom alatt állt. Nevét Cividale del Friuliról, eredeti nevén Forum Iuliiről kapta. Forum Iuliit Julius Caesar vagy Augustus alapította piacvárosként, amire a forum név utal. Később bizánci befolyás alá jutott, a középkorban Görz grófjai, Aquileia pátriárkái és a Habsburg-ház vetélkedett érte. Keleti részét 1500 körül a Habsburgok szerezték meg, akik megalakították Görz és Gradiska koronatartományt. Nyugati része (a tulajdonképpeni Friuli tartomány) a 15. században a Velencei Köztársaság, majd 1797-től a Campo Formió-i békeszerződéssel a Habsburgok kezére került, 1815-ben a bécsi kongresszus az Ausztriával perszonálunióban álló Lombard–Velencei Királysághoz csatolta. 1866-ban, a porosz–osztrák–olasz háború után előbb Friuli nyugati területe került az egységes Olasz Királysághoz, majd az első világháború után a keleti fele is, az Isonzó völgyével együtt. A második világháború után Udine és Gorizia megyéket is Friuli-Venezia Giulia régióhoz csatolták, az Isonzó völgyét viszont Jugoszlávia szerezte meg. 1954-ben a korábbi Trieszt szabad város nyugati része, végül egész Trieszt a Friuli régió, s ezzel Olaszország részévé vált. Pordenone megyét 1968-ban alapították, itt 1976-ban rendkívül súlyos áldozatokat követelő földrengés pusztított.

A friuli nyelv (saját elnevezése il furlan vagy la lenghe furlane, a rétoromán nyelv egyik fő változata, amelyet az olaszországi Friuli-Venezia Giulia autonóm régióban mintegy 530 ezer ember használ; e régióban hivatalosan elismert nyelvi státusszal bír. Több nyelvjárásra oszlik (középső, északi, délkeleti, nyugati), amelyek főleg a szavak utolsó magánhangzójában különböznek egymástól (a nyelvjárásokban ez lehet a és o is). A friuli története több ponton homályos; valószínűleg azon vulgáris latin nyelvjárásokhoz kötődik, amelyeket az ókorban a rómaiak által i. e. 181-ben alapított Aquileia tartományban beszéltek. A rétoromán nyelvek közül a friulit beszélik a legtöbben.

 

Természetesen ez alkalommal is a BuszRent gondoskodott zenekarunk utazásának biztonságáról és kényelméről. Pilótáink nagyszerű segítői voltak annak a komoly munkának, gépezetnek, amivel egy szimfonikus zenekar távoli fellépése jár. Szerencsésen hazaért a két busz, köszönjük a kényelmet és biztonságot. Itt már a zselici lágy dombok táján járt kis konvojunk és stílusosan a Rómának, szeretettel című filmet kezdtük el nézni (ez aztán elmúlott :) - a CD egy ponton megakadt) 

 

 

Grazie Pordenone, arrivederci!

 

Back

Contact

jegypénztár

Ticket Office of Kodály Centre

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.
jegypenztar@pfz.hu
+36-72-500-300

Opening hours:
Mon–Thu: 10.00–6.00 pm
Fri: 10.00–6.00 pm
Sa–Su: only on performance days, open from 90 minutes before the performance start time

cím

The Headquarters and Rehearsal Room of the Pannon Philharmonic

7622 Pécs,
Breuer Marcell sétány 4.

közönség

Public relations

Ms. Linda Potyondi
sales representative
potyondi.linda@pfz.hu 
+36 30 866 2310

info

Press relations

Ms. Csilla Szabó
communications manager
press@pfz.hu
+36 30 222 7992